top of page

Yargılamak Üzerine


Yargı katıdır. Keskin bir bakış açısı gerektirir. Esnemez, esneyemez. Çünkü zaten kişi kendine karşı esnek değildir. Kendi ile ilgili ciddi sorunları vardır ve o sorunları çokça sahiplenmiştir. O sorunlar onun için çok kıymetlidir. Onları dönüştürmek yerine, onlara sıkı sıkıya bağlı kalarak içindeki tamamlanmamış boşlukları doldurur. Kendi ile ilgili keskin doğruları vardır. Onun doğrusu tek gerçek doğrudur.


Kişi başka birine karşı yargıda bulunurken aslında kendini yargılıyordur. Aslında tüm o yargıları kendi ile ilgilidir. Belki de olmak, yapmak, gerçekleştirmek istedikleri ile ilgilidir. Karşı tarafı fütursuzca yargılarken, karşısındakinin duygusuna karşı da duyarlı olamaz. Belki karşısındakinin duygusunu anlar, onu incittiğini fark eder, ancak karşı tarafın bu incinmişliğinden içten içe bir zevk duyar. Çünkü aslında kişi kendini acıtmak istiyordur. Belki de kendini cezalandırmak istiyordur.


Yargı kişide ne kadar çok ise, kişinin duvarları da o kadar yüksektir. Kendi bariyerleri her zaman yukardadır. Düşünsenize zaten kendini yeterince acıtırken, başka birinin bu duvarları geçipte kendini eleştirmesini kabullenemez. Eleştiriyi kişiselleştirir. Kabul etmez.


Yargı ile tespit farklı şeylerdir. Yargıda katılık vardır. Tek doğru vardır. Esnek değildir. Subjektiftir.


Tespitte bulunmak ise objektif verilere dayanır. Gözleme dayanır. Kişiselleştirmez. Tespitte de eleştiri vardır. Ancak bu eleştiri yıkıcı değil yapıcı bir eleştiridir. Tespitin içinde iyi niyet vardır. Karşı tarafı acıtmaz. Karşı tarafın duygularına karşı empati kurar ve üslubunu buna göre şekillendirir. Herhangi bir şeyi dikte etmez. Yumuşak başlıdır. Alternatiflere açıktır. Karşı tarafı dinlemeye karşı duyarlıdır.


Unutulmamalıdır ki; yargıladığımız şeyler ya bizlerin de deneyimlediği şeylerdir ya da bu deneyimlere dönüşeceğimiz şeylerdir. Bu yüzdendir ki; yargısız bir alandan işlemek, insanı hafifletir. Olan her şeyi ilginç bir bakış açısı olarak görmek, her yargıyı alıp kabul etmemek farkındalığında olmak büyük özgürlüktür. Hele ki tüm bu yargıları kişiselleştirmeden dinleyebilmek çok daha büyük bir özgürlüktür.


Tüm bunların üzerine o zaman gelin Dr. Dain Heer'dan bir proses ile yazıyı sonlandıralım:


" Yargının doğru olduğu ve sizin için gerçek olduğu yalanını satın alarak sizden ayrı olarak yaratmış ve kurmuş olduğunuz her şeyin yaratımını yıkıp iptal edelim mi?"


Eveeeeet...


Sevgiyle...

Özlem ŞEN

48 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page