top of page

Seninle Başlamadı, Mark Wolynn


"...Günümüzde araştırmacılar düşüncelerimizin, içsel imgeleme, zihinde canlandırma ve meditasyon gibi günlük uygulamaların genlerimizin ifade şekillerini değiştirebileceğine dair bulgular ortaya çıkardı."


"...Annemiz aracılığı ile büyükannemizin annelik özelliklerini alırız. Büyükannemizin katlandığı travmalar, acılar, kederler, çocukluğundaki ya da dedemiz ile yaşadığı zorluklar, sevdiklerinin erken ölümü (filtrelenerek, bir dereceye kadar) kendi yaptığı annelik ile bizim annemize geçmektedir. Geriye dönüp diğer bir nesle bakarsak, büyükannemizin aldığı annelik ile ilgili olarak da büyük ihtimalle aynı şeyin geçerli olduğu görünecektir."


"... Konu sadece ebeveynlerimizden kalıtım yolu ile almamız değil, aynı zamanda onlara ne tür ebeveynlik yapıldığı da bizlerin partnerimiz ile, kendimiz ile ilişkimizi ve çocuklarımızı nasıl yetiştireceğimizi de etkilemektedir."


"... Gebelik anından itibaren, rahimde yaşanılanlar beyni şekillendirir ve kişilik, duygusal mizaç ve üst bilincin gücüne zemin hazırlar."


"... Bir anne kalıtsal olarak bir travma yaşıyorsa veya annesi ile bağında bir kopma yaşadıysa, kendi bebeği ile oluşan yeni bağı etkileyebilir ve bu bağın kesintiye uğraması daha muhtemeldir. Anne- çocuk bağında erken kopmanın etkisi( hastanede yatışın uzaması, zamansız bir tatil, uzun süre ayrı kalma gibi) bebek için yıkıcı olabilir. Annenin, bünyesinde şekillenmiş o derinden bildiği kokusu, duygusu, dokunuşu, sesi ve tadı (çocuğun bildiği ve tanıdığı her şey) birdenbire gitmiştir."


"... Doidge sadece hayal ederek beynimizi değiştirebileceğimizi söylemektedir. Gözlerimizi kapatıp bir eylemi imgelediğimizde o eylemi gerçekten yapar gibi beynimizdeki birincil görme korteksimiz aktif hale gelmektedir..."


"... NEYİ HAYAL EDERSEK ONU MÜMKÜN KILARIZ..."Daha önceki pek çok yazımda ve kitap önerisinde kendimizi, duygularımızı, davranışlarımızı tanıyabilmek için önce beynimizi anlamamız gerektiğinden sıkça bahsetmiştim. Buna ek olarak kalıtsal aile travmalarımızın da kimliğimize etkileri bilimsel olarak ispatlanan bir olgu. Aile geçmişimiz de benliğimizi etkiliyor. Bugün yaşadığımız hayat, belki bir önceki neslin travması.


Hep söylemişimdir; insan bilmediği şeyden korkar, işte tüm bunları bilirsek, kendimize de büyük bir yatırım yapmış oluyoruz. Sorunlarımızı çözme konusunda daha hızlı yol alabiliyoruz. Kurban rolünden çıkma konusunda muazzam bir adım atmış oluruz. Kendi hayatına bile üşenen, kendi konfor alanında sürekli şikayetle ve drama ile beslenen bir kürek mahkumu değil, kendinin farkında olan bir insan oluruz. Bu kitabı bana tavsiye eden hem psikoloğum, hem psikodrama hocam sevgili Klinik Psikolog Elif Şık Burma Hocama da sonsuz şükranlarımla...


Keyifli okumalar...


62 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page