top of page

En Sevdiğim Pazarlama Tanımları

Güncelleme tarihi: 19 Haz 2020


Pazarlama benim bakış açıma göre; canlı ve yaşayan bir süreçtir. Sürekli gelişir, değişir.

Pazarlama; üretimden önce başlar, satıştan sonra da devam eder. İşte bu yüzden pazarlama işin her sürecinde vardır ve tüm departmanlarla bağlantı halinde olmalıdır.


Pazarlama sadece satış yapmak değildir. satış pazarlamanın sadece alt koludur. İş ortaklarımız, paydaşlarımız ile karşılıklı uzun süren ilişkiler kurma sanatıdır pazarlama. Yani ilişki yönetimidir.

Philip Kotler'in pazarlama tanımı da işte tam da bu noktada sevdiğim tanımlardan biridir; pazarlama yönetimi, hedef pazarlar seçip, üstün müşteri değeri yaratmak, bunu ifade etmek, iletmek sureti ile müşteri kazanma, onları elde tutma ve geliştirme sanatı-ilmi'dir.


Bence pazarlamanın temelinde duygularımız tam olarak orta noktadadır.5 temel duyu organlarımıza hitap eder. Sözcükler zihin - algı haritalarımızı şekillendirir. Hele ki 21. yy pazarlaması tüm zihnimizi ve duygularımızı hedeflemektedir. Önce duyularımız uyarılır, sonra bu duyular duygularımıza dönüşür. Duygular da kararlarımıza dönüşür. Kararların temelinde hedoni vardır. Hedoni; beyinde dopamin artı endorfin hormonunun salgılanması sonucu oluşur.


Özetle pazarlama reklam vermek demek değildir. Yılda bir ya da iki defa yapılacak bir süreç hiç değildir. İnsan Kaynaklarından, halkla ilişkilere, iş geliştirmeden, ürün geliştirmeye her departmanın dirsek teması halinde çalışıp, bulunduğu coğrafyanın insanlarının algısını yönetme sanatıdır, yine benim bakış açıma göre...

Sevgiyle...

Özlem Şen


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page